Econa Drammen arrangerte i oktober 2011 vinaften i Drammen (Austad Gaard) med Anders Kristiansen som foredragsholder. Arrangementet var meget vellykket med 35 fremmøtte medlemmer. Det ble i denne sammenheng luftet interessen for en vintur, og basert på den interesse som ble vist, inviterer vi til følgende program:
Fredag 27. april:
Avreise fra Torp kl. 09.30 med Ryanair til Bergamo med ankomst kl. 11.55. Vi blir hentet av maxi-taxi på flyplassen og transportert til hotellet.
Innkvartering på Hotel du Parc i Sirmione, www.hotel-du-parc-sirmione.com helt syd ved Gardasjøen med gangavstand (500m) til byens sentrum, koselige, små butikker og restauranter. Hotel Du Parc ligger i nærheten av Castello Scaligero, Catullus-grotten og Santa Maria Maggiore. Ikke langt unna finner du også St. Peters katedral og Torre di San Martino.
Kveld: Middag på en utvalgt restaurant i Sirmione (for egen regning).
Lørdag 28. april:
Avreise fra hotellet kl. 10.00 etter frokost til vingården Corteforte i den vesle landsbyen Fuame, ca. 30 min. kjøring fra hotellet, www.corteforte.it
Presentasjon av Corteforte viner, Valpolicella, Ripasso, Amarone og Riciotto. Vin smaking. Muligheter for kjøp fra vingårdens vinkjeller.

Stemningsbilde fra Corteforte. Martina forteller.
Avslutting med lunsj i restaurant som ligger vegg i vegg med vingården. ( Google: Enoteca valpolicella). Vi får smake på mange lokale gode småretter matchet med godt utvalg av italiensk viner. Denne lunsjen sponses av econa Drammen.
Etter lunsj, retur til hotellet, og muligheter til shopping. For de som fremdeles er sultne etter lunsjen, er kvelden individuell.
Søndag 29. april:
Avreise fra hotellet kl. 10.00 etter frokost til vinhuset Fattori www.fattorigiovanni.it som ligger nord øst for Venezia. Her får vi innføring i primært hvite viner basert på druene Pino Grigio, Soave Classico, Sauvignon.
Presentasjon og omvisning i vingården. Avslutning med lunsj som matcher med områdets hvite viner i nærheten.
Transport tilbake til hotellet. På veien tilbake stopper vi ved en produsent av olivenolje for å få informasjon om olivenolje.
Kvelden tilbringer vi sammen med felles middag på en av Sirmiones restauranter (egen regning).
Mandag 30. april:
Vi blir hentet ca. kl. 08.00 på hotellet og transportert tilbake til flyplassen i Bergamo for avgang kl. 10.45 til Torp med ankomst kl. 13.10.
Budsjett (avvik kan forkomme, dette er priser som er iht gjelden tilbud p.t.):
Flyreise Norge tur/retur kr. 1.200 per person/Ryan Air*
- Transport 15 personer, henting på flyplass, besøk vingård dag 1 tur/retur, besøk vingård dag 2. tur/retur, transport flyplass hjemreise kr. 600 per person.
- Hotell kr. 1.800 per pers.; 3 netter/enkeltrom.
- Hotell kr. 1.400 per pers.; 3 netter /dobbeltrom
- Felles lunsj dag 2. kr. 250 per person**
* Flyreise og billettbestilling:
Det forutsettes at deltakerne selv, og på eget ansvar, besørger bestilling av flybillett. Prisen som er nevnt over er den som var tilgjengelig torsdag 12. januar.
- Ryanair fredag 27. april FR 4532 kl. 09.30 fra Torp
- Ryanair mandag 30. april FR 4531 kl. 10.45 fra Bergamo.
- Alternativt kan Lufthansa benyttes via München til Verona, men prisen er ca. kr. 1.200 dyrere slik det ligger an p.t. Anbefalt avgang 27.04 kl. 11.55 fra Gardermoen, retur kl. 12.55 30.04. Transport må da ordnes på samme måte som fra Bergamo.
** Lunsj dag to foreslås felles av praktiske grunner (spleiselag, kr. 250 inkl. i budsjettet). Lunsj dag 1. er sponset av econa Drammen.
Reiseforsikring forutsettes tegnet av den enkelte deltaker, og at den enkelte reiser på eget ansvar.
Det er begrenset antall plasser, så ”førstemann til mølla” prinsippet gjelder. Påmeldingsfrist senest 24. januar 2012. Hotellplass til 15 personer er reservert.
Tilbakemelding vil bli gitt så snart endelig oversikt er på plass. Praktiske detaljer slik som betaling etc. kommer vi da tilbake til.
VELKOMMEN TIL EN UTSØKT ITALIA-TUR MED ECONA GRUPPEN.
Bjørn Edvardsen
Styremedlem econa Drammen
Arrangement gjennomføres i tråd med gjeldende råd om smittevern. Om du er syk eller har symptomer på Covid-19 er det viktig at du melder deg av arrangementet og holder deg hjemme.
Dersom arrangementet er fullbooket anbefaler vi at du sjekker igjen 1-2 dager før arrangementet avholdes. Erfaringsmessig kommer det avmeldinger de siste dagene.